اردیبهشت ،ماه اردوهای دانش آموزی

تپه های سیلک

محوطه باستانی سیَلْک که در منطقه فین کاشان واقع شده‌است و قدمتی در حدود هفت هزار سال دارد.

سیلک یکی از مکان‌های تاریخی پس از تمدن جیرفت کرمان در فلات ایران است که مدارک نوشته از دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده ولی خطی که هم‌زمان با آغاز تاریخ در ایلام به وجود آمده‌بود، تحت نام پرتو ایلامی شناخته شده پس از رها شدن این پایگاه بازرگانی از میان رفت. در هنر سیلک جنبه تزیینی آن شدید است و هنری است که آریایی‌ها با خود آورده‌اند.

خانه تاج

خانه تاج مربوط به دوره قاجار است و در کاشان، خیابان علوی، جنب خانه عباسیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 باغ فین

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج‌های استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان، باغ فین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

مسجد آقابزرگ

مسجد آقا مربوط به دوره قاجار است و در کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه مسجد آقا، مسجد بزرگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۳۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

/ 1 نظر / 40 بازدید
حبیب الفضل سرگروه پرورشی استان اصفهان

سمه تعالی اداره اموزش وپرورش کاشان /فریدونشهر/ اردستان /جرقویه سفلی / جرقویه علیا/ فلاورجان/ شاهین شهر/آران /نائین/ مبارکه از گروه پرورشی استان اصفهان موضوع دریافت کارنامه انس با قران باسلام احتراما کارنامه طرح انس با قرآن همکاران آن منطقه آماده شده است ولی هنوز آن شهرستان نسبت به تحویل آن اقدام ننموده است لذا مقتضی است نماینده آن اداره درروز دوشنبه 22/3/1391 درمرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان مرکز گروههای درسی مراجعه وتحویل نمایند با تشکر گروه پرورشی استان اصفهان