پیام های اخلاقی عاشورا

ایثار

یکی از جلوه های ایثار در کربلا کار زیبای حضرت ابوالفضل بود .زمانی که شمر از ابن زیاد برای او امان نامه آورده بود رد کرد ودر شب عاشورا چنین بیان کرد :

هرگز دست از تو نخواهم کشید ،خدا نیاورد زندگی پس از تو را.

سعید بن عبدالله  جلوه ی دیگری از ایثار را در کربلا به نمایش گذاشت وهنگام نماز خواندن امام ،خود را سپر تیرهای دشمن ساخت ودر پایان نماز امام او با 13 تیر که در بدن داشت به زمین افتاد.

 

صبر واستقامت

روز عاشورا امام حسین در خطبه ای به یاران خود فرمود:صبر ومقاومت کنید ،ای بزرگ زادگان !چرا که مرگ تنها یکی است که شما را از رنج وسختی عبور می دهد وبه سوی بهشت گسترده ونعمت های همیشگی می رساند .ودر اشاره به شهادت خود می فرماید:

نصبر علی بلائه ویوفینا اجور الصابرین

ما به رضای خدا رضاییم ،او نیز پاداش صابران را به ما می دهد.

عفاف وحجاب

شب عاشورا امام حسین در گفتگو با خانواده اش آنان را به حجاب وعفاف وخویشتن داری توصیه کرد . روز عاشورا وقتی حضرت زینب (س) بی طاقت شد وبه صورت خود زد ،امام فرمود :آرام باش ،زبان شماتت این گروه را نسبت به ما دراز نکن.

ام کلثوم از ماموران خواست که سرهای شهدا را با کاروان اسرا فاصله بیندازند تا مردم کمتر به حرم رسول الله نگاه کنند.ودر جایی فرمود:از بس که مردم ما را در این حال تماشا کردند ،خوار شدیم.

غیرت

بنی هاشم غیرت مندان روزگار خود بودند وبرای عترت پیامبر حرمتی فوق العاده قائل بودند .جوانان بنی هاشم نیز پیوسته اهل بیت امام حسین را در طول سفر کربلا محافظت می کردند.زمانی که امام حسین مجروح روی زمین افتاد ودشمن قصد حمله به خیمه ها را کرد به آنان فرمود:

ای آل ابوسفیان اگر دین ندارید واز معاد نمی ترسید ،پس در دنیایتان آزاده مرد باشید واگر عرب هستید به اصل وتبار خود برگردید تا وقتی من زنده هستم سرکشان را از تعرض نسبت به حرم من باز دارید.

فتوت وجوانمردی

در فرهنگ دینی فتوت به معنای نیکی به دیگران ،خویشتن داری وپرهیز از آزار دیگران معنا شده است . در قرآن کریم از اصحاب کهف به عنوان جوانمردان یاد می شود . به نقل تواریخ سر مطهر امام حسین برفراز نی ،آیاتی از سوره کهف را تلاوت می کرد واز ایمان آن جوانمردان یاد می نمود.

زندگی ومرگ ونبرد وشهادت حسین بن علی همه مردانه واز روی کرامت وبزرگواری بود .تمام اصحاب ایشان جوانمردانی بودند که تا پای جان با امام خود ماندند وبه امام خود پشت نکردند.

/ 1 نظر / 15 بازدید
سیدی

سلام خیلی عالی بود خدا خیرتون بده ان شاء الله موفق و مؤید باشید